Idealna współpraca czujnika i interfejsu w systemie ułatwia uruchomienie i monitorowanie maszyn, oraz pozwala na optymalizację procesów. Leuze stwarza taką możliwość dzięki koncepcji "zintegrowanej łączności".
Standard OPC UA ułatwia bardziej efektywną ocenę danych z maszyn i urządzeń. Operatorzy systemów mogą skorzystać z nowych możliwości dzięki czujnikom z certyfikatem Leuze OPC UA.
W logistyce dystrybucji handlu spożywczego zachodzą obecnie ważne zmiany: coraz więcej sprzedawców wykorzystuje mikro-centra logistyczne (MFC - Micro-Fulfill¬ment Centers), po to żeby stawić czoła wyzwaniom stawianym przez handel detaliczny online; oznacza to, że zamówienia są kompletowane niedaleko od klienta. Technologia czujników potrzebna do obsługi takich zamówień musi spełniać określone wymagania. Leuze oferuje rozwiązania dostosowane do takich zastosowań.
Niskie wymagania konserwacyjne i atrakcyjny wygląd stali nierdzewnej oraz jej wyjątkowe właściwości sprawiają, że stanowi ona częsty wybór do wielu zastosowań inżynieryjnych. Marcus Schneck, dyrektor generalny norelem, objaśnia zalety stali nierdzewnej i przygląda się różnym aplikacjom, w których można wykorzystać komponenty wykonane z tego materiału.
Nowy system wizyjny 3D umożliwia sprawniejszą kontrolę części w 3D. Jest to teraz tak łatwe, jak przy użyciu inteligentnej kamery 2D. Wcześniej kontrola optyczna w 3D wymagała dużego nakładu prac programistycznych. Nowa technologia firmy Cognex to lepsza jakość obrazu, uproszczone tworzenie aplikacji i szeroki zakres narzędzi do kontroli 3D. Funkcje te znacznie rozszerzają zakres zastosowań w automatyce przemysłowej.
Więcej, szybciej, dalej – wszystko należy dostarczyć we właściwe miejsce we właściwym czasie – światowy obieg towarów napędza gospodarkę i stwarza wyzwania dla wszystkich jego uczestników. Funkcjonuje wyłącznie dzięki zastosowaniu automatyzacji w ramach łańcucha dostaw, co byłoby nie do pomyślenia bez całej armii silników miniaturowych o wysokiej wydajności. Silniki te często muszą wytwarzać znaczne siły w warunkach dużego ograniczenia przestrzeni oraz, przede wszystkim, muszą zawsze działać niezawodnie w warunkach pracy ciągłej. To dlatego napędy FAULHABER wykorzystuje się do tych wymagających zastosowań.
wydział obróbki skrawaniem stara się wytworzyć określoną liczbę części w wymaganej jakości w najbardziej wydajny sposób — i dostarczyć je na czas. Dawniej przedsiębiorstwa określały wydajność na podstawie zwrotu z inwestycji. Miarę sukcesu stanowiły nieprzerwane serie tysięcy lub setek tysięcy elementów, celem zaś było utrzymanie stałej mocy przerobowej jednej lub wielu maszyn. Zgodnie z takim trybem myślenia, wydajna była maszyna, która działała i wykonywała części.
Wybierając odpowiedni materiał, użytkownicy powinni zawsze brać pod uwagę zakres zastosowań. Marcus Schneck - CEO norelem wyjaśnia, dlaczego stosowanie części roboczych wykonanych z wysokiej jakości materiałów ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia niezawodności i stabilności używanych komponentów i wytwarzanych produktów.
Przy planowaniu i wdrażaniu procesów obróbki skrawaniem producenci zazwyczaj koncentrują się na zmienianiu elementów swoich wewnętrznych działań. Łatwo jest wówczas stracić z oczu cel ich pracy: satysfakcję klienta.