metalworkingmag.pl
NSK

Huta stali uzyskuje znaczące oszczędności dzięki zastosowaniu łożysk NSK

Zakład stalowniczy, regularnie zmagając się z uszkodzeniami łożysk w walcarce pielgrzymowej, zwrócił się do ekspertów NSK w celu opracowania solidnego i ekonomicznego rozwiązania problemu. Japońska firma, rekomendując zastosowanie łożysk o 2x dłuższej żywotności w stosunku do używanych poprzednio, zapewniła hucie roczne oszczędności w wysokości 159.933 EUR.


Huta stali uzyskuje znaczące oszczędności dzięki zastosowaniu łożysk NSK

W celu identyfikacji pierwotnej przyczyny powstania uszkodzeń zespół inżynierów NSK przeprowadził techniczną analizę procesu produkcyjnego i odkrył, że główny problem stanowiły trudne warunki pracy, których wpływ był dodatkowo zaostrzany przez ciężkie obciążenia i niewystarczające smarowanie. W oparciu o te informacje NSK zaproponowała specjalne łożysko baryłkowe o zoptymalizowanej konstrukcji wewnętrznej, w którym wykorzystano zastrzeżoną przez firmę stal Super Tough (STF).

Trwałość, nawet w ekstremalnych warunkach pracy, ma znaczenie krytyczne dla łożysk przeznaczonych do zastosowania w hutach stali. Niezawodna, ciągła praca elementów tocznych, które wytrzymują ciężkie obciążenia i wysoką temperaturę w obecności wody i zgorzeliny, ma kluczowe znaczenie dla realizacji i podnoszenia zdolności produkcyjnych. Łożyska NSK wykonane ze stali STF lub TF oferują wyjątkową wytrzymałość w trudnych warunkach pracy, zapewniając długą żywotność i doskonałą odporność na zużycie, zatarcie i wysoką temperaturę.

Próby przeprowadzone w hucie stali wykazały, że nowe łożyska zapewniają dwukrotnie dłuższą żywotność. Ograniczenie przestojów produkcyjnych, nakładu prac konserwacyjnych oraz liczby wymian łożysk i innych komponentów zapewniło stalowni roczne oszczędności rzędu 159.933 EUR.

NSK oferuje kompletną linię produktów do procesów hutniczych obejmującą trwałe i wysoce niezawodne łożyska, które zapewniają wyższą produktywność i niższe koszty konserwacji. Dostępne są łożyska odporne na ciężkie obciążenia/obciążenia udarowe i wibracje, a także przystosowane do bardzo niskich, jak i bardzo wysokich prędkości roboczych w warunkach szybkiego przyspieszania i zwalniania.

 

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP