metalworkingmag.pl
NSK

Targi Agritechnica 2023: solidne łożyska NSK wspierają zrównoważone rozwiązania dla rolnictwa chroniące glebę

Na targach Agritechnica 2023 (odbywających się od 12 do 18 listopada br. w Hanowerze) firma NSK skupi się na trzech kluczowych tematach mających wpływ na sektor rolnictwa, które obejmują zrównoważoną uprawę roli, zwalczanie chwastów bez użycia środków chemicznych oraz zastosowanie robotyki.


Na stoisku C12 w hali 15 japońska firma zademonstruje skuteczne rozwiązania, które pomagają producentom maszyn rolniczych w wykorzystaniu najnowszych technologii łożysk poprawiających wydajność, optymalizujących zrównoważony rozwój i zwiększających oszczędności. Odwiedzający stoisko zobaczą trzy przykłady rzeczywistych systemów klientów, w których zastosowano innowacyjne rozwiązania łożyskowe NSK.

Łożyska NSK zapewniają długą żywotność nawet w trudnych warunkach pracy, dzięki kilku wyróżniającym się cechom w postaci mi.in systemów ciągłego smarowania i optymalnych uszczelnień. Najlepsze potwierdzenie tego faktu stanowią udane projekty, na których koncentruje się podejście firmy na targach Agritechnica. Wszystkie prezentowane rozwiązania klientów będą dotyczyły zrównoważonych systemów odchwaszczania i konserwacji pomagających przemysłowi rolniczemu zastąpić glifosat i chronić glebę w sposób przyjazny dla środowiska.

Przykład stanowi ekologiczny i neutralny pod względem emisji CO2 automatyczny robot do odchwaszczania i siewu FarmDroid FD20 wyposażony w panel słoneczny. Dzięki autonomicznej pracy przez całą dobę bez generowania zewnętrznych kosztów energii szacuje się, że okres zwrotu z inwestycji w FD20 wyniesie około 12 miesięcy.

Podczas pracy FD20 wykorzystuje sygnał GPS do oznaczania rozmieszczenia roślin podczas siewu, a następnie wykonuje mechaniczne odchwaszczanie zarówno pomiędzy rzędami, jak i wewnątrz rzędów. W przypadku FD20 wykorzystano precyzyjne łożyska kulkowe poprzeczne NSK serii 6004 z uszczelkami DDU po obu stronach, które zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń, co pozwala robotowi niezawodnie wykonywać swoje zadania. Solidność konstrukcji tych łożysk dodatkowo wzmacniają pierścienie wewnętrzne i zewnętrzne wykonane z opatentowanej przez NSK stali nierdzewnej ES1, która zapewnia lepszą odporność na korozję niż standardowa martenzytyczna stal nierdzewna, nie wpływając negatywnie na twardość. Rezultat? Ograniczenie kosztów konserwacji i przestojów.

Kolejnym kluczowym rozwiązaniem prezentowanym na stoisku NSK będzie kosiarka bijakowa czołowa Ferri do prac na nasypach i pochyłościach. Mocowana do nośników narzędzi, takich jak Unimog, kosiarka bijakowa Ferri idealnie nadaje się do prac konserwacyjnych w gospodarstwach i na farmach. W tych innowacyjnych kosiarkach zastosowano piasty Agro NSK (Agri Disc Hubs) wyposażone w dwurzędowe łożyska kulkowe skośne z dzielonym pierścieniem wewnętrznym, które pochłaniają duże siły osiowe i przechylające podczas ruchu. Piasty Agro NSK, umieszczone w solidnej obudowie, są dostarczane w zakresie wymiarów dostosowanych do wymagań klienta, wykorzystując kombinację konstrukcji uszczelnień labiryntowych i stykowych, co zapobiega zarówno wnikaniu zanieczyszczeń, jak i wyciekom smaru.

Firma NSK będzie prezentować także obrotową motykę Adelhelm przeznaczoną do mechanicznego odchwaszczania winnic i sadów. Ten typ mechanicznej uprawy roli umożliwia odchwaszczanie bez użycia środków chemicznych, zapewniając jednocześnie optymalne przygotowanie gleby. W tych motykach obrotowych, które nie wymagają napędu zewnętrznego, piasty Agro NSK zapewniają niskie tarcie w trakcie obrotu rolek w trudnych warunkach pracy obejmujących obecność kamieni, pyłu, zanieczyszczeń, wilgoci i obciążeń udarowych.

Nawet w tak ekstremalnych warunkach piasty Agro – i tym samym sprzęt, w którym są zamontowane – zapewniają kilkukrotnie dłuższą żywotność w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku rozwiązaniami. Co więcej, dzięki modułowości, te ekonomiczne, samosmarujące i gotowe do montażu jednostki umożliwiają szybkie dostosowanie do specyficznych wymagań klientów.

Na targach Agritechnica 2023 firma NSK zaprezentuje także szereg innych innowacyjnych łożysk przeznaczonych dla branży rolniczej, produkowanych głównie w fabryce Neuweg w Munderkingen w Niemczech. Fabryka ta, założona w 1954 r. przez uznanego producenta sprzętu rolniczego i przejęta przez NSK w 1990 r., posiada szczególnie elastyczne zaplecze produkcyjne. Pozwala to na wysoko wydajne wytwarzanie nawet małych partii łożysk tocznych dostosowanych do indywidulanych potrzeb klientów.

»Mamy kilkadziesiąt lat doświadczenia i wiedzy na temat warunków pracy łożysk tocznych w maszynach rolniczych« – podkreśla Gregory Paczek, Agricultural Technology Industry Manager w firmie NSK. »Odwiedzający targi Agritechnica przekonają się, że nie mamy sobie równych we wspieraniu producentów OEM z branży rolniczej pod kątem opracowywania nowych i zrównoważonych rozwiązań.«

1) Ekologiczny I neutralny pod względem emisji CO2 automatyczny robot do odchwaszczania i siewu FarmDroid FD20 na stoisku NSK na targach Agritechnica. Zdjęcie: FarmDroid


Targi Agritechnica 2023: solidne łożyska NSK wspierają zrównoważone rozwiązania dla rolnictwa chroniące glebę

2) W robocie FarmDroid FD20 wykorzystano precyzyjne łożyska kulkowe poprzeczne NSK serii 6004 z uszczelkami DDU po obu stronach, które zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń w trudnych warunkach pracy. Zdjęcie FarmDroid


Targi Agritechnica 2023: solidne łożyska NSK wspierają zrównoważone rozwiązania dla rolnictwa chroniące glebę

3) Piasty Agro NSK, wyposażone w solidne łożyska kulkowe skośne przenoszące duże siły osiowe i przechylające, posiadają skuteczne uszczelnienie i połączenie kołnierzowe do bezpośredniego montażu na maszynie
 

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP