metalworkingmag.pl
Lantek News

Lantek optymalizuje zarządzanie głowicą lasera włóknowego dzięki Intelligent Collision Avoidance

Innowacyjny algorytm ICA opracowany przez firmę Lantek uniemożliwia zatrzymanie produkcji z powodu uderzeń głowicy podczas jej zderzania z ciętymi częściami.

Lantek optymalizuje zarządzanie głowicą lasera włóknowego dzięki Intelligent Collision Avoidance

Lantek, międzynarodowa firma skupiona na rozwijaniu i komercjalizacji rozwiązań z zakresu oprogramowania CAD/CAM/MES/ERP oraz lider transformacji cyfrowej firm z sektora blaszanego, przedstawiła Intelligent Collision Avoidance (ICA), opracowany przez nią nowy i rewolucyjny algorytm, którego celem jest minimalizacja potencjalnych kolizji między głowicą maszyn tnących wykorzystujących technologię lasera włóknowego a konturami blachy podczas procesu cięcia.

Dzięki temu postępowi firma idzie o krok dalej w swoim zaangażowaniu w pracę nad pełną automatyzacją i bezobsługowym cięciem, minimalizując ryzyko zatrzymania maszyny z powodu kolizji i poprawiając wydajność, ponieważ w ten sposób zostają znacznie zmniejszone możliwe przerwy spowodowane przez kolizje, które mogą sprawić, że głowica tnąca staje się bezużyteczna.

Algorytm ICA firmy Lantek, który łączy różne rozmiary w celu unikania kolizji między głowicą tnącą a wyciętymi już częściami, dodaje nowe strategie i techniki obejmujące kontrolę cięcia części na podstawie sąsiednich konturów (konfigurowalnych przy użyciu określonego zakresu), dzięki czemu redukuje kolizje występujące między głowicą i niestabilnymi konturami podczas cięcia surowca.

W ten sposób nowy algorytm Lantek jest w stanie wykryć, które kontury blachy stanowią potencjalne ryzyko ze względu na możliwość, że mogą przeskoczyć i ustawić się na pobliskich konturach lub że mogą zostać obrócone, stwarzając ryzyko dla ruchów głowicy.

Kiedy zostaje to wykryte, system automatycznie przypisuje jedno lub kilka mikro-cięć. Następnie, w miarę postępu cięcia blachy, system jest gotowy do wykrycia momentu, w którym można bezpiecznie zakończyć część, umożliwiając użytkownikowi wybór jej docięcia tak szybko, jak to możliwe, lub pod koniec obróbki blachy. Ponadto jeśli proces zakończenia mikro-cięć wchodzi w konflikt z konturami potencjalnie niestabilnymi, system przechodzi do ruchu w obszarze niekonfliktowym.

Dzięki algorytmowi ICA Lantek oferuje znacznie bardziej skuteczne rozwiązywanie problemów, z jakimi borykają się firmy korzystające z maszyn do cięcia laserowego, które czasami zmuszone są do przerwania produkcji z powodu uszkodzenia głowicy tnącej spowodowanego przez wycięte części znajdujące się na górze blachy lub w pozycji obróconej i zderzające się z głowicą podczas wyrzucania.

Należy pamiętać, że te maszyny, których moc, szybkość i zdolność do cięcia coraz większych grubości blachy, wykorzystują gazy pod wysokim ciśnieniem do usuwania wyciętych fragmentów, powodując czasami, że część znajduje się na konturze, który będzie być cięty później, czy to po zakończeniu lub w dowolnym momencie późniejszej obróbki, zderzając się z materiałem pozostawionym na blasze i stanowiąc zagrożenie dla głowicy.

„Dzięki technologii Intelligent Collision Avoidance firma Lantek ponownie wykazuje zdolność do wprowadzania innowacji i dostarczania większej inteligencji swoim systemom” mówi Francisco Pérez, dyrektor Kanału producentów OEM. „Tą drogą rozwiązujemy znany problem w naszym sektorze w zwinniejszy i prostszy sposób, dzięki czemu procesy cięcia są bardziej skuteczne i precyzyjne i umożliwiają większą wydajność maszyny i dalszą automatyzację produkcji. Ma to pozytywny wpływ na poziomy produktywności, ponieważ zapobiega przerwaniu produkcji z powodu możliwej awarii lub uszkodzenia głowicy”.

www.lantek.com

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP