metalworkingmag.pl
VOLLMER News

VOLLMER VHYBRID 260 WYZNACZA NOWE STANDARDY ERODOWANIA

Vollmer, przedsiębiorstwo specjalizujące się w ostrzeniu, podrasowało swoją szlifierkę i elektrodrążarkę VHybrid 260 i teraz podczas erodowania narzędzi PCD (diament polikrystaliczny) pozwala ona osiągnąć jakość powierzchni rzędu 0,05 µm/Ra (mikrometrów / średnia wartość chropowatości). Innowacja procesowa powiodła się dzięki optymalizacji generatora Vpulse EDM.

VOLLMER VHYBRID 260 WYZNACZA NOWE STANDARDY ERODOWANIA

Narzędzia skrawające PCD są obecnie istotnym komponentem wielu nowoczesnych procesów wytwórczych. Ze względu na swoją twardość i wytrzymałość na ścieranie nadają się szczególnie do obróbki skrawającej metali lekkich, kompozytów wzmocnionych włóknami, twardych materiałów kruchych oraz drewna / kompozytów drzewnych. Mimo to ostrzenie narzędzi PCD nieprzerwanie stawia także doświadczonych producentów przed ogromnymi wyzwaniami. Zwłaszcza jeżeli narzędzia po obróbce erozyjnej muszą być szlifowane lub polerowane jeszcze na różnych powierzchniach funkcyjnych. W tym celu przeważnie organizowany jest dodatkowy etap roboczy, który niesie ze sobą wymagającą realizację procesu.

Generator z adaptacyjną regulacją
Vollmer, specjalistyczne przedsiębiorstwo z Biberach, zdołało znacznie poprawić proces erodowania za pomocą swojej szlifierki i elektrodrążarki VHybrid 260 w jednym mocowaniu. Nowy pakiet Performance dla generatora Vpulse EDM po raz pierwszy umożliwił podczas erodowania przy użyciu VHybrid 260 uzyskanie jakości powierzchni narzędzi PCD o parametrach nawet 0,05 µm/Ra (mikrometrów / średnia wartość chropowatości) bezzałogową i niezawodną produkcję w trybie załadunku. Takie wartości pozwala uzyskać zastosowanie adaptacyjnej techniki regulacyjnej w połączeniu ze sprawdzoną, innowacyjną oraz solidną kinematyką VHybrid 260 przy minimalnych energiach wyładowań. Dzięki temu można uzyskać ultraprecyzyjne powierzchnie. Możliwość pominięcia kosztownych procesów wytwórczych umożliwia producentom narzędzi PCD zwiększenie rentowności, ponieważ obniża to koszty produkcji każdego narzędzia, zwiększając jakość i wytrzymałość dla użytkownika końcowego. W przyszłości będzie można produkować ekonomicznie w najmniejszych zakresach średnic także pełnogłowicowe narzędzia PCD.

VHybrid 260 współuczestniczy w AMB
Na targach specjalistycznych branży metalowej AMB 2022 w Stuttgarcie zainteresowani przy stanowisku Vollmer mogą samodzielnie sprawdzić, jak narzędzia PCD są ostrzone w jednym mocowaniu przy użyciu szlifierki i elektrodrążarki VHybrid 260. Widocznym rezultatem są lśniące powierzchnie, do tej pory możliwe do uzyskania tylko w przypadku obróbki szlifierskiej wymagającej dużych nakładów pracy i kosztów. Rozwiązanie V@ boost pozwoli w przyszłości zintegrować erodowanie jako kompletny proces wytwórczy z produkcją narzędzi. Obróbkę za pomocą VHybrid 260 producenci narzędzi mogą standardowo realizować przy wspomaganiu niezawodnego systemu sterowania procesami w trybie bezzałogowym.


VOLLMER VHYBRID 260 WYZNACZA NOWE STANDARDY ERODOWANIA

Szlifowanie i erodowanie każdorazowo w 100 procentach

Zasadniczo za pomocą VHybrid 260 można szlifować lub erodować każdorazowo w jednym mocowaniu zarówno narzędzia z węglików spiekanych jak i PCD. Fundamentem VHybrid 260 jest obróbka wielopłaszczyznowa, która odbywa się na dwóch rozmieszczonych pionowo wrzecionach. W tym zakresie Vollmer stawia na sprawdzoną technologię szlifierek serii VGrind. W przypadku VHybrid 260 dolne wrzeciono można wykorzystać zarówno do szlifowania, jak i erodowania, natomiast górne wrzeciono jest zarezerwowane wyłącznie do szlifowania.

Pozwala to elastycznie szlifować i erodować narzędzia standardowe i specjalistyczne – niezależnie od tego, czy półfabrykaty wykonano z węglików spiekanych, PCD czy przylutowanych płytek PCD. Przy tym maszyna pozwala na zamocowanie narzędzi o średnicy do 150 mm i długości 360 mm. Bezzałogową obróbkę w trybie non-stop umożliwiają różne rozwiązania automatyzacyjne: tak oto przykładowy magazyn łańcuchowy HC4 Plus może pomieścić nawet 53 narzędzi HSK. Ponadto można w sposób w pełni zautomatyzowany dokonać zmiany nawet ośmiu ściernic i elektrod, łącznie z doprowadzaniem chłodziwa.

„Dzięki naszemu nowemu rozwiązaniu V@ boost umożliwiamy wielu producentom narzędzi utorowanie sobie drogi na atrakcyjne rynki mikronarzędzi PCD na potrzeby takich branż jak motoryzacja, technologie medyczne czy przemysł elektroniczny i lotniczy”, mówi Jürgen Hauger, prezes Grupy Vollmer. „Ponadto najnowsze oprogramowanie rozruchowe jest tylko pierwszym etapem w drodze do dalszych innowacji procesowych w zakresie VHybrid 260. Kolejnym celem jest uzyskanie takiej jakości powierzchni także w odniesieniu do narzędzi PCD, których średnica wynosi mniej niż 1,0 mm.”

www.vollmer-group.com

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 15 000 obserwujących IMP