metalworkingmag.pl
Kennametal

Anthony Machine i Kennametal umożliwiają skrócenie czasu konfiguracji

 Warsztat z Teksasu czerpie korzyści z szybkozmiennych oprawek narzędziowych

Już od ponad trzech dekad marka KM firmy Kennametal, specjalizująca się w zakresie systemów do szybkiej zmiany narzędzi, zwiększa efektywność warsztatów mechanicznych. Jak mogą potwierdzić to tysiące klientów, system KM pozwala skrócić czasy ustawiania, zapewnić większą elastyczność i większy stopień wykorzystania maszyn oraz sprostać coraz bardziej rygorystycznym wymogom branży.

Jednym z klientów jest Anthony Machine Inc. Od 1946 roku, ten warsztat z San Antonio wspomagał wiele sektorów przemysłu, włączając w to przemysł naftowy i gazowy, górnictwo, transport i energetykę. Przy tak dużym doświadczeniu w zakresie obróbki precyzyjnej, niewiele jest problemów, z którymi ten niewielki warsztat nie byłby w stanie sobie poradzić. Po nabyciu przez firmę pary uniwersalnych centrów tokarskich NLX 3000 1250 od producenta obrabiarek CNC, firmy DMG Mori — będących pierwszymi w warsztacie tokarkami live-tool z osią Y — zespół produkcyjny firmy Anthony podjął wyzwanie, aby jak najlepiej wykorzystać nową inwestycję.

Mark Davis, starszy inżynier sprzedaży z Kennametal, zaoferował konsultację w tym zakresie, podobnie jak czynił to w ciągu całej ostatniej dekady. Wyjaśnił, że najlepszym sposobem na skrócenie czasu konfiguracji i zmaksymalizowanie potencjału nowych maszyn jest wyposażenie głowic narzędziowych w zespoły mocujące (TACU) i oprawki szybkozmienne KM.

“System TACU obsługuje wszystkie rozmiary systemów, od KM32 do KM63,” powiedział Davis. “Oferujemy bloki do narzędzi statycznych i napędzanych. Możemy wyposażyć tokarki Okuma, Haas, Mazak, Doosan oraz oczywiście DMG Mori — prawie wszystkich największych producentów, a na bieżąco dodajemy kolejnych. Dzięki temu nasi klienci mogą łatwo i ekonomicznie wyposażyć ponad 80 modeli centrów tokarskich CNC w szybki, elastyczny i dokładny system wymiany narzędzi."

Według technologa produkcji z Anthony Machine, Daniela Gollera, decyzja zaadoptowania TACU i KM do nowych maszyn była łatwa. “Przez lata stworzyliśmy wiele własnych oprawek narzędziowych wyposażonych w mocowanie typu KM do obróbki głębokich otworów i innych operacji na naszych tokarkach CNC i centrach obróbczych, jak też korzystamy z rozwiązań Kennametal na kilku tokarkach z manualnymi głowicami rewolwerowymi w warsztacie, aby wyeliminować ograniczenia dostępnych narzędzi,” powiedział. “Niejednokrotnie zyskiwaliśmy nowe zlecenia, ponieważ KM pozwalał na uzyskanie tolerancji i jakości wykończenia powierzchni, których inni nie byli w stanie osiągnąć korzystając z konwencjonalnych narzędzi.”

Mohsen Saleh, dyrektor operacyjny z Anthony, potwierdza to “Różnice są uderzające”. “W porównaniu z tradycyjnymi systemami mocowania narzędzi, które są standardem w większości maszyn, jednostki TACU z oprawkami KM są zarówno szybsze, jak i dokładniejsze. Rutynowo utrzymujemy tolerancje na poziomie 0,013 mm i powiedziano mi, że wymiar części nie zmienia się pomiędzy kolejnymi mocowaniami. Głowica jest mniej obciążona, dostęp jest łatwiejszy oraz zmniejszają się drgania, często występujące w typowych narzędziach z chwytem na kwadrat i mocowanych za pomosą śrub.

“Doświadczenie firmy Anthony z TACU jest tym, czego oczekujemy od KM,” powiedział Davis. “Biorąc pod uwagę wszechstronność platformy, jej dokładność, a zwłaszcza jej elastyczność, szybko staje się ona de facto standardem przemysłowym w zakresie systemów szybkiej wymiany narzędzi.”

Saleh podsumowuje niedawny sukces Anthony z perspektywy firmy. “Kupiliśmy naszą pierwszą obrabiarkę CNC w 1986 r." - mówi. "W tym czasie używaliśmy sprzętu dobrze znanej konkurencyjnej marki. Następnie pojawił się Kennametal. To, co nas uderzyło, to przede wszystkim ich nastawienie na współpracę. Zawsze byli gotowi przyjść i wspólnie z nami pracować nad aplikacjami, co w połączeniu z jakością ich produktów spowodowało, że odtąd stali się preferowanym przez nas dostawcą narzędzi. Zawsze rywalizujemy z mniejszymi, tańszymi warsztatami, więc aby zdobywać kolejne zlecenia, musimy adaptować najnowsze technologie w zakresie narzędzi i obrabiarek. To właśnie zapewnia nam przewagę, a współpraca z Kennametal znacząco wpływa na nasz sukces.” 
 

 


Anthony Machine i Kennametal umożliwiają skrócenie czasu konfiguracji

 Anthony Machine od lat używa oprawek KM w wyposażeniu warsztatowym, więc gdy nadszedł czas na wyposażenie nowych tokarek DMG Mori z osią Y w system szybkiej wymiany narzędzi, wybór był oczywisty.

 


Anthony Machine i Kennametal umożliwiają skrócenie czasu konfiguracji

 

Po przeanalizowaniu korzyści płynących z użytkowania KM w nowych maszynach NLX, Anthony Machine planuje szersze wykorzystanie w warsztacie systemu szybkiej wymiany narzędzi.

 


Anthony Machine i Kennametal umożliwiają skrócenie czasu konfiguracji

 

Szybkość i powtarzalność oprawek KM w systemie szybkiej wymiany narzędzi pokazała "uderzającą różnicę" w wielu zadaniach realizowanych przez Anthony Machine.

 


Anthony Machine i Kennametal umożliwiają skrócenie czasu konfiguracji

 

Mohsen Saleh i operator obrabiarek CNC, Mark Garland rozmawiają na temat przedmiotu obrabianego na jednym z uniwersalnych centrów tokarskich DMG Mori NLX 3000 1250 firmy Anthony Machine.

 

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP