metalworkingmag.pl
Hurco News

5-osiowe centra obróbkowe

Obecnie firma KR-Tools nie może narzekać na brak zamówień. Dlatego najbliższe miesiące wykonawca z czeskich Bojkovic produkujący wyroby na zamówienie, zamierza poświęcić na przygotowania do działań w najbliższej przyszłości. Na początku będą to dwa 3-osiowe centra obróbkowe, ale producent jest też zainteresowany maszyną 5-osiową. Partnerem w realizacji tych planów ma być firma HURCO.

5-osiowe centra obróbkowe

Inwestycje firmy KR-Tools w najbliższych miesiącach będą oparte na konkretnych planach: „Podpisaliśmy z firmą HURCO umowę na dostawę dwóch nowych maszyn TAKUMI”, mówi Radim Kuchař, właściciel firmy KR-Tools. „Jedna z 3-osiowych maszyn przyjedzie jeszcze w tym roku, druga na początku 2023 roku. Te maszyny zajmą w naszej hali produkcyjnej ostatnie dostępne miejsce”, dodaje.

Obecnie są przygotowywane plany budowy nowej hali produkcyjnej, wówczas przyda się z pewnością jeszcze jedna maszyna 5-osiowa.

„Po co zmieniać dostawcę, jeżeli jest się z czegoś zadowolonym?”, uzasadnia Kuchař lojalność wobec firmy HURCO. Ma on przy tym na myśli maszynę TAKUMI U 600, której firma KR-Tools używa od 2021 roku. „To wysoka jakość i precyzja”, ocenia maszynę właściciel firmy. Dlatego też chce nadal współpracować z firmą Zenit, czeskim przedstawicielem handlowym sieci TAKUMI, który zapewnia profesjonalną obsługę przy zakupie 5-osiowego centrum obróbkowego.

Coraz więcej pracy
Radim Kuchař założył firmę KR-Tools w 2003 r. w południowo-wschodnim rejonie Czech w Bojkovicach w kraju zlinskim. „Zaczynaliśmy działalność, mając czterech pracowników”, wspomina Kuchař. Zakład produkujący wyroby na zamówienie szybko się rozwijał i stał się poszukiwanym dostawcą precyzyjnych części i modułów do budowy maszyn „Ale dzisiaj już nie produkujemy dużych serii”, uzupełnia Kuchař, „Nasze serie wyrobów liczą do 20 części”. W tym segmencie szybko zaczęło przybywać zamówień i pracy. Równolegle zwiększyła się liczba zatrudnionych pracowników, aktualnie w produkcji zatrudnionych jest 35 osób.

„To, czego nie możemy zrobić sami ze względów czasowych, zlecamy współpracującym z nami firmom”, mówi Kuchař. Aby ograniczyć zlecanie na zewnątrz, krok po kroku trwa rozbudowa parku maszynowego. Jednym z filarów jest tutaj maszyna Takumi U 600, zakupiona i zainstalowana za pośrednictwem firmy Zenit.

Jasne priorytety
Boom na zamówienia ma swoje zródło aktualnie w różnych sektorach, ale przede wszystkim jest to branża opakowań. „Nasi najwięksi klienci to producenci pojemników do aerozoli, dla których wytwarzamy części zamienne do urządzeń produkcyjnych. Stanowi to około 75 do 80% naszej produkcji. Kolejnych 10% produkcji przeznaczone jest dla przemysłu motoryzacyjnego. Reszta to prototypy do silników elektrycznych, na przykład wirniki i stojany.

Od czasu do czasu produkujemy również elementy dla branży lotniczej lub części zmienne do maszyn rolniczych, jak koła zębate i koła pasowe”, - podsumowuje Kuchař. Podczas realizacji całego spektrum zamówień priorytetami w produkcji są jakość, dokładność, szybkość i terminowość. „Już kilkudniowe opóźnienie może spowodować u klienta ogromne problemy”, stwierdza właściciel firmy KR-Tools.

Coraz większa samowystarczalność
Z biegiem lat w zakład w Bojkovicach stał się coraz bardziej samowystarczalny, jeśli chodzi o obsługę zamówień. „Wprawdzie zawsze wspomagały nas inne firmy, ale wraz ze stopniowym powiększaniem parku maszynowego coraz więcej zleceń realizujemy własnymi siłami. Dzisiaj używamy sterowanych komputerowo tokarek, frezarek i szlifierek, stosujemy technikę laserową do znakowania części i używamy techniki pomiarowej CNC. Protokoły z pomiarów są dla nas – jako certyfikowanego przedsiębiorstwa – nieodłącznym elementem dostaw części, a jednocześnie dowodem, że części odpowiadają wysokim wymaganiom jakościowym”, - mówi Radim Kuchař.

„Jeżeli chodzi o obróbkę frezarską”, kontynuuje, „to wcześniej używaliśmy tylko maszyn trójosiowych. W 2021 roku, podczas zakupu urządzenia laserowego, spółka Zenit, będąca w Czechach przedstawicielem firmy TAKUMI, zwróciła naszą uwagę na centrum obróbkowe U 600 ze sterowaniem Heidenhain. Firma KR-Tools i tak rozważała już od dłuższego czasu zakup maszyny 5-osiowej.

Rozpisaliśmy więc przetarg, do którego stanęło kilku oferentów. Nie tylko ze względu na dobre warunki finansowania i dostawy zdecydowaliśmy się ostatecznie na TAKUMI”, stwierdza Kuchař.

Wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami
Dzisiaj na centrum obróbkowym TAKUMI U 600 z wrzecionem o mocy 10 kW i prędkością obrotową do 15 000 obr./min obrabiamy elementy odlewane, a także wykonane ze stali, cynku, duraluminium i brązu. Maszyna U 600, zaprojektowana do serii średniej wielkości, produkuje między innymi prototypy. „W tym celu skanujemy geometrię danej części, przygotowujemy komputerowy model 3D i frezujemy w pięciu osiach potrzebny kształt”, informuje Kuchař. „Centrum obróbkowe spełnia przy tym całkowicie nasze oczekiwania. I to absolutnie precyzyjnie i z zachowaniem wysokiej jakości.

Przy dziennym czasie pracy wynoszącym 12 godzin tolerancje produkcyjne kształtują się na poziomie 10 µm. W zależności od klienta jest to raz nieco mniej, raz nieco więcej”. Pracownicy w Bojkovicach są zadowoleni. Nawet bardzo: „Dzięki centrum obróbkowemu TAKUMI U 600 dysponujemy doskonałą technologią, która do dzisiaj działa bez zarzutu. Gdyby miało się zdarzyć coś nieprzewidzianego, kontakt z centrum serwisowym gwarantuje nam, że usterka zostanie usunięta w ciągu 24 godzin od jej zgłoszenia. A gdyby jakieś części zamiennej rzeczywiście nie było w magazynie, możemy zdać się na międzynarodowe firmy kurierskie i spedycyjne. Wszystko działa tak, jak oczekiwaliśmy”, podsumowuje Radim Kuchař. Po co więc cokolwiek zmieniać?

www.hurco.com

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 15 000 obserwujących IMP