metalworkingmag.pl
norelem

Komponenty i wiedza firmy norelem zwiększają wydajność studenckiego projektu ekspresu do kawy

Wspierając projekt pracy licencjackiej na Uniwersytecie Technologicznym w Wiedniu, firma norelem dostarczyła studentom szereg komponentów, które umożliwiły im realizację swoich koncepcji.

Komponenty i wiedza firmy norelem zwiększają wydajność studenckiego projektu ekspresu do kawy

Chcąc zwizualizować jak najwięcej procesów technicznych związanych z przygotowywaniem kawy, studenci uniwersytetu skonstruowali zaawansowany projekt maszyny – znany jako „ekspres do kawy 2.0”.

Składająca się z dwóch głównych sekcji maszyna będzie demonstrować proces palenia ziaren kawy, a także proces jej ekstrakcji (parzenia). W pierwszej sekcji ziarna zielonej kawy są prażone przy użyciu reaktora ze złożem fluidalnym, który wykorzystuje cyklon i wymiennik ciepła do oddzielania od ziaren srebrnych łusek. Natomiast sekcja ekstrakcyjna wykorzystuje rozdrabniacz, zbiornik grzewczy z grzałką zanurzeniową, zbiornik zawiesiny oraz urządzenie filtrujące.

Proces rozpoczyna się od dozowania ziaren zielonej kawy przez przenośnik ślimakowy. Ziarna są następnie prażone w reaktorze ze złożem fluidalnym z wykorzystaniem wentylatora i nagrzewnicy powietrza. Podczas palenia ziaren woda ze zbiornika jest pompowana przez rurkę wymiennika ciepła reaktora w celu jej wstępnego podgrzania. Palone ziarna są transportowane do młynka za pomocą przenośnika do ziaren, gdzie są następnie mielone na fusy. Wstępnie podgrzana woda jest dalej ogrzewana w zbiorniku grzewczym i kierowana na zmieloną kawę za pomocą rozpylacza. Na koniec zawiesinę filtruje się, otrzymując w ten sposób kawę gotową do spożycia.

Aby umożliwić finalizację projektu firma norelem dostarczyła różne komponenty, w tym kółka zwrotne z systemem blokującym i solidne uchwyty rurowe, które zostały zainstalowane w celu ułatwienia transportu i parkowania maszyny. Ponadto do montażu reaktora ze złożem fluidalnym użyto śrub z łbem walcowym i innych standardowych elementów maszyn.

Do transportu ziaren do młynka wykorzystano wałek zębaty i silnik krokowy, a do zamontowania koła pasowego i napięcia paska zębatego użyto zespołu łożyskowego w obudowie. Firma norelem dostarczyła również bezobsługowe obudowy łożyskowe oraz precyzyjny wałek, sterowany silnikiem krokowym, przeznaczone do podparcia nośnej płyty obrotowej, na której serwowana jest gotowa kawa. Zastosowano ponadto gumowe odboje minimalizujące wibracje oraz profile maskujące chroniące system przed brudem, kurzem i rozpryskami kawy.

Maszyna ta to kolejny projekt z długiej listy inicjatyw studenckich wspieranych przez norelem. Poprzez promowanie młodych talentów ACADEMY norelem nie tylko realizuje jedną ze swoich kluczowych ideologii biznesowych, ale także spełnia istotny cel firmy norelem, jakim jest wspieranie rozwoju wszelkich aspektów przemysłu wytwórczego.

Ponadto ACADEMY norelem aktywnie wspiera inżynierów na wszystkich etapach ich kariery, oferując różnorodne programy szkoleniowe. Dostarczają one przydatną wiedzę dotyczącą powszechnie używanych części oraz zapewniają szkolenia techniczne w szerokim zakresie tematów związanych z projektowaniem ACADEMY norelem przywiązuje dużą wagę do wspierania projektów edukacyjnych i studenckich, dlatego przekazuje bezpłatne materiały oraz nieocenione porady techniczne ekspertów.

Więcej informacji na stronie norelem.pl

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP